Morgenmadsglas med yoghurt, mandelsmør og granola

Når morgenmaden er pæn, så er appetitten altid lidt bedre. Små glas med yoghurt, granola og hindbær i lag ser både fine ud på et brunch-bord, men gør også glad på hyggelige hverdage. Jeg spiser det også gerne som et lille mellemmåltid eller en sund dessert. Morgenmadsserveringen er supernem at lave, og jeg garanterer, at det ikke tager meget længere end at koge en havregrød. Morgenmadsglasset kan forberedes aftenen før. Om morgenen topper du yoghurten med den bedste, sprøde granola, og så har du hurtig morgenmad, der også nemt kan tages med på farten. Jeg er begejsret!

2 personer
Det skal du bruge:

  • Yoghurt, skyr eller græsk yoghurt
  • 2 spsk. mandelsmør (jeg køber min mandelsmør her)
  • 2 spsk. hindbær
  • 2-4 spsk. hjemmelavet granola

Sådan laver du lækre morgenmadsglas med yoghurt og granola:
Kom yoghurt i bunden af dit glas - jeg bruger 140 ml Weck glas, som jeg køber lige her (reklamelink). Kom hindbær, lidt mandelsmør og granola ovenpå og forsæt lagene til du har den ønsket portion morgenmad. Top med lidt granola. Server og nyd.

Tip: Mandelsmør er lidt dyrt, men det er meget drøjt i bryg. Et glas mandelsmør holder i 2-3 måneder herhjemme.

Indlægget indeholder affiliate link.

muesli_morgenmadglas_6muesli_morgenmadglas_4

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.

4 comments on “Morgenmadsglas med yoghurt, mandelsmør og granola”

  1. Meget dejlig og sund morgenmad 🙂
    Det må jeg bestemt prøve.

    Hvis du afholder giveaways så vil jeg gerne dele på min nye blog:
    "Giveaways i Danmark".

    God weekend og tak for inspirationen.

Jeg hedder Cathrine. Bageglad, surdejs-begejstret og altid på jagt efter gode råvarer. Her deler jeg min glæde for hjemmebagte lækkerier. Du finder masser af opskrifter på alt fra brød, boller, kager, sundere søde sager og børnevenlig bagværk. 
GEORG JENSENS VEJ 6A
8600 SILKEBORG
COPYRIGHT CATHRINE BRANDT